Jak zrobić piwo z brewkit’a?

I. Przygotowanie brzeczki do fermentacji. (czas trwania około 45min)

1.Puszke z wcześniej wybranym koncentratem zanurz na 10 min w gorącej wodzie (dzięki temu zabiegowi znacznie łatwiej będzie przelać syrop z puszki).

2.Do garnka o pojemności około 6 litrów wlej 2 litry wody i wsyp odpowiednia dawkę cukru (zamiast cukru można użyć glukozy która złagodzi smak piwa bardzo łatwo się rozpuszcza i jest całkowicie fermentowalna, lub ekstraktu słodowego w proszku dzięki któremu uzyskasz prawdziwie pełne piwo o 100-procentowym naturalny charakterze według niemieckiego Prawa Czystości Reinheitsgebot, można też użyć glukozy i ekstraktu słodowego łącznie w odpowiednich proporcjach).

3.Kiedy cukier rozpuści się w wodzie wlej do garnka zawartość puszki, gotuj całość 10-15 minut mieszając żeby nie przypalić brzeczki (gotowanie brzeczki nie jest konieczne gdyż koncentrat jest gotowany przed puszkowaniem jednak zagotowanie roztworu zmniejszy szanse zakażenia brzeczki, a w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na późniejszą jakość piwa).

4.Przygotuj umyty i w miarę możliwości zdezynfekowany pojemnik fermentacyjny o pojemności minimum 30l (polecane środki dezynfekujące to pirosiarczyn sodu lub pirosiarczyn potasu, w przypadku ich braku wystarczy dokładnie umyć a później opłukać fermentator gorącą wodą – powyżej 65°C).

II. Fermentacja brzeczki. (czas trwania od 5-7dni)

1.Przelej zawartość garnka do fermentatora i uzupełnij wodą do objętości 23 litrów (najlepsza do tego celu będzie woda niskozmineralizowana którą można kupić w sklepie spożywczym w butelkach 5 litrowych (im tańsza tym mniej ma minerałów J), jeżeli używasz wody z kranu proponuje ją wcześniej przegotować).

2.Kiedy temperatura brzeczki będzie wynosiła mnij niż 28°C wsyp do fermentatora drożdże z załączonej saszetki (PAMIĘTAJ drożdże żyją tylko w określonej temperaturze temperatura powyżej 28°C może je zabić a wtedy niestety nici z piwa).

3.Zmknij szczelnie pojemnik fermentacyjny, górny otwór zatkaj rurką fermentacyjną, do rurki nalej odrobinę wody (brzegi fermentatora warto delikatnie przesmarować olejem jadalnym).

4.Odstaw fermentator na 5-7 dni do fermentacji w temperaturze 19-24°C (po 12 godzinach od dodania drożdży zacznie się fermentacja, która w zależności od temperatury otoczenia będzie trwała od 5 do 7 dni, fermentator ustaw tak żeby nikomu nie przeszkadzał i żebyś mógł wygodnie przelać młode piwo do butelek bez poruszania nim żeby nie podniósł się z dna osad drożdży).

III. Rozlew młodego piwa i refermentacja. (czas trwania 14 i więcej dni)

1.Przygotuj około 46 czystych szklanych butelek o pojemności 0,5l (butelki mogą być również plastikowe PET, jednak piwo w butelkach PET można przechowywać nie dłużej niż 6 miesiące podczas gdy rozlane do butelek szklanych może być w nich przechowywane nawet 18 miesięcy!!!).

2.Przelej młode piwo do butelek dodając do każdej butelki pół łyżeczki cukru, glukozy lub suchego ekstraktu słodowego (ogólna dawka cukru lub glukozy dodawana do 23l piwa nie powinna być większa niż 200g, najwygodniejsza w użyciu jest specjalna miarka do cukru, PAMIĘTAJ zbyt duża dawka cukru może spowodować eksplozje butelki!!!).

3.Zamknij szczelnie butelki nowymi metalowymi kapslami i wstrząśnij w celu rozpuszczenia cukru (przed kapslowaniem warto sparzyć kapsle gorącą wodą w celu dezynfekcji)

4.Odstaw butelki z młodym piwem do odpowiedniego nagazowania (młode piwo dzięki cukrowi który dodałeś do każdej butelki naturalnie się nagazuje dwutlenkiem węgla (CO2), przy okazji również stanie się minimalnie mocniejsze (o jakieś 0,3%).

IV. Degustacja

1.Piwo po 14 dniach od butelkowania jest już nagazowane (ja nie próbuje swojego piwa przed upływam miesiąca od butelkowania, a z doświadczenia wiem że najlepsze efekty uzyskuje się po co najmniej 2 miesiącach).

2.Piwo w butelkach będzie klarowne, a na ich dnie będzie widoczny naturalny osad drożdżowy, dzięki któremu piwo będzie utrzymywało najwyższą jakość przez 18 miesięcy (osad na dnie butelek jest całkowicie naturalny, bezpieczny a nawet zdrowy

Przepis na wino z dyni... w dyni, lub w naczyniu fermentacyjnym

- dynia (ok. 10kg)
- 6l wody
- 4,5kg cukru
- drożdże Madera
- pożywka 5g
- 6 cytryn (limonek)
- pektoenzym


http://instrukcja.pl/i/jak_zrobic_wino_z_dyni

Dynie należy obrać ze skóry, następnie umyć i pokroić w mniejsze kawałki. Umieścić w pojemniku fermentacyjnym lub balonie, uzupełnić połową ilości cukru (syropu cukrowego) oraz wodą. Dodać cytryny (można odcisnąć sok),  pektoenzym oraz drożdże z pożywką. Zaczyn pozostawić na ok. tydzień, a następnie odcisnąć miąższ od płynu. Płyn przeleć do balonu w celu dalszej fermentacji. Dodać resztę syropu cukrowego. Jeśli dodaliśmy już całą ilość wody cukier można rozpuścić w niewielkiej ilości obciągniętego płynu. Jeśli wydzieli się znaczna ilość osadu możemy znów obciągnąć wino i pozostawić do dalszej fermentacji aż pięknie się nie wyklaruje, a fermentacja się nie skończy.


Przepis na wino z suszu kwiatu czarnego bzu
Nastaw na wino 10l, na wino półwytrawne

- kwiaty czarnego bzu 0,9l dość luźno ułożone.
- drożdże Fermivin
- pożywka 7g
- rodzynki rozdrobnione 0,8kg
- sok pomarańczowy z kartonika 3l
- herbata czarna 10g
- cukier 2,7kg
- dwie cytryny

Za pomocą nożyka do obierania ziemniaków, zdejmujemy cieniutką warstwę skórki z 2-ch cytryn  (bez albedo). Cytryny następnie obieramy i kroimy w plasterki. Rozdrobnione rodzynki zalewamy przygotowaną MD i dodajemy kwiaty czarnego bzu, pokrojone cytryny, skórki z cytryn  i pozostały sok pomarańczowy. Fermentację miazgi prowadzimy przez 3 - 5 dni. Kiedy drożdże przerobią cukier znajdujący się w miazdze (cukier w rodzynkach i cukier w soku pomarańczowym), miazgę odciskamy. Przygotowujemy syrop cukrowy z 2kg. cukru w 1l. wody i napar z mocnej czarnej herbaty. Wszystkie składniki wlewamy do balonu: moszcz z rodzynek i soku pomarańczowego, napar z herbaty, syrop cukrowy, pożywkę i uzupełniamy wodą do 11l. Całość dobrze mieszamy. Kiedy poziom cukru spadnie o 8 Bx. dodajemy syrop cukrowy z 0,7kg. cukru w 0,5l. wody i dodajemy do nastawu. Fermentacja powinna trwać dalej, około 3-ch tygodni. Wino zlewamy kiedy poziom cukru spadnie do 0 Bx. lub mniej.


Przepis na wino z kartonika

- 6l soku winogronowego z kartonu, sprawdzić czy sok nie jest siarkowany, można zastosować również sok jabłkowy lub inne
- 3kg cukru
- 3l wody
- drożdże typu malaga lub sherry
- pożywka 5g

Wodę z cukrem przegotować, dodać sok (jest pasteryzowany), po ostygnięciu dodać drożdże (do czerwonego soku drożdże malaga, a do soku z białych winogron - drożdże typu sherry) i pożywkę. Całość wlać do butli, zatkać rurką fermentacyjną z korkiem. Po miesiącu wino ostrożnie obciągnąć znad osadu, przelać do czystej butelki i postawić na kolejny miesiąc. Podany czas jest orientacyjny, fermentacja w niższych temperaturach może trwać dłużej.


Przepis na wino rodzynkowe
Przepis na 10l

- rodzynki 2,6kg
- cukier 1,5kg
- 1l soku jabłkowego z kartonu
- pożywka 3g
- pektoenzym
- regulator kwasowości 3g
- drożdże Madera

Rodzynki zalewamy gorącą wodą, przemywamy. Zalewamy ponownie wodą, dodajemy pektoenzym, sok, pożywkę, regulator kwasowości i matkę drożdżową. Po ok. 3 tyg. Moszcz odcedzamy i pozostawiamy dalej do fermentacji. Wino gotowe jest do spożycia po ok. 3 miesiącach leżakowania.


Przepis na wino z hibiskusa

Nastaw na 5litrów

- hibiskus 50g
- cukier 750g + 250g
- pożywka 3g
- woda 3l + 1,4l
- rodzynki 200g
- regulator kwasowości 1g (ale tylko w wypadku kiedy nastaw będzie miał mniej niż 6g/l kwasów

Hibiskus kilkakrotnie zaparzyć, powstały płyn zlać i rozpuścić w nim cukier. Gdy przestygnie przelać do baniaka, dodać rodzynki ( wcześniej przemyte wrzątkiem ), wodę i pożywkę. Po ok tygodniu dodać drugą partie cukru.


Przepis na wino z bananów i pomarańczy

Nastaw na 5 litrów

- 1kg bananów
- sok z 5 dużych pomarańczy
- 0,5l soku z winogron (z kartonu)
- 0,8kg cukru
- drożdże winiarskie Burgund
- 1/3 paczki pożywki
- dopełnić letnią przegotowaną wodą do 5l

Banany pokroić i wsypać do gąsiora dodać soki. Połowę cukru rozpuścić w 1l wody, ostudzić i wlać. Następnie dodajemy drożdże, pożywkę i uzupełnić całość wodą. Po tygodni dodać następną porcję cukru (można obciągnąć niewielką ilość płynu z balonu i w nim go rozpuścić). Po następnych 2 tygodniach oddzielić miąższ od płynu i pozostawić do dalszej fermentacji.


Przepis na wino z ryżu
Nastaw na 15l

- 1.5kg ryżu
- 4.5kg cukru
- 11l wody
- 3 cytryny
- 20dkg rodzynków
- 2 gałki muszkatołowe (40g)
- 12 ziaren ziela angielskiego
- szczypta: cynamonu, tymianku i mięty
- drożdże Tokay (lub dowolne do wina białego)
- pożywka

Nieugotowany ryż należy partiami intensywnie przepłukać pod bieżącą wodą tak, by przelatująca woda była czysta. Ryż wsypujemy do gąsiora. Cytryny obieramy ze skóry oraz z białych skórek, rozrywamy na mniejsze kawałki i wrzucamy do gąsiora. Wsypujemy przyprawy i rodzynki. Gdy wszystkie składniki są już w gąsiorze, wlewamy roztwór cukrowy w proporcjach (pierwsza na początku druga po tygodniu fermentacji). Cukier dodajemy oczywiście w formie syropu cukrowego. Po zmieszaniu wszystkich składników dodajemy pożywkę i drożdże oraz przyprawy. W takiej postaci zostawiamy na ok. miesiąc, następnie zlewamy i zostawiamy do dalszej fermentacji.